Çerçi Sığla Yağı / Günlük Yağı Saf 32 Gr.

1. Kalite Saf Orjinal Ürün...

· Herhangi bir katkı maddesi içermez.

· Güneş Görmeyen, Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.

Aynı Gün ÜCRETSİZ KARGO...


Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan sığla yağı, Sığla/Günlük ağacının gövdesinden toplanan akmaların preslenmesi yöntemiyle elde edilen doğal bir yağ türüdür. Günlük yağı, akgünlük yağı, sığla yağı gibi isimlerle adlandırılır.

 Çerçi Sığla Yağı / Günlük Yağı Saf 32 Gr.

Sığla ağacı, Altingiaceae familyasından günümüzde sadece Anadolu, Amerika ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren Liquidambar cinsine ait türlerin ortak adı.

Günlük ağacı bir çeşit çam ağacı türüdür. Bu ağaç çam sakızı ağacında olduğu gibi bir çeşit reçine salgılanmaktadır. Ağıza atılıp emildiğinde sakız kıvamına gelen bu reçineye günlük sakızı, sakızdan elde edilen yağa ise günlük yağı, sığla yağı denir.


Türkiye'de Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde sınırlı alanlarda yetişir. Yerel dilde "Günlük ağacı" olarak bilinen sığla görünüş olarak çama değil de çınara benzer.


Sığla ağacı, endemik bir ağaç türü olup 300 yıla kadar yaşar.

Boyu ortalama 15-20 metredir, uygun koşullarda 35-40 metreye kadar ulaşır.

Kışın yapraklarını döker.


Günlük ağacı ya da amber ağacı olarak da bilinen sığla ağaçlarının orman oluşturabildiği tek yer Köyceğiz' dir. Kleopatra’nın güzellik iksiri diye bilinen Köyceğiz'e özgü sığla ağaçlarından elde edilen sığla yağı yüzyıllardır eczacılık ve parfümeride kullanılıyor. Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis), dünyada Rodos ve Kıbrıs adalarıyla birlikte yalnızca Güneybatı Anadolu’da yayılış gösteren endemik (bölgeye özgü) bir ağaç türüdür. Köyceğiz yüzlerce yıldır geleneksel olarak yapılan sığla yağı çıkarma işi, çağdaş teknikler gerçekleştirildiği önemli bir üretim yeridir.


  • Sığla yağı, Mısır döneminde mumyalama amacıyla kullanılan daha sonra sağlık için faydaları keşfedilen bir yağdır.
  • Mersin ve Muğla civarında yetişen sığla ağacından damlayan reçinelerden elde edilen bir yağdır.
  • Tahin rengine sahip olan sığla yağı, oldukça yapışkan bir yapıdadır ve yoğun bir kokusu vardır.
  • Sığla ağacında bulunan bu reçineler özel bir işlemle toplanır, geleneksel ve çok özel bir teknik ile kaynatılır ve ardından presleme işleminden geçer. Bu aşamalardan sonra yağ kıvamını alır.
  • Antik dönemlerde, Kleopatra’nın sağlık iksiri olarak da bilinmektedir. O dönemlerde dahi tıp alanında kullanıldığına dair bilgiler vardır.

-Faturalı ürün.

-Orijinal ürün.

-Anında kargo.

-Ürünlerimiz güncel üründür.

-Son kullanma tarihi yaklaşmış ürün gönderilmemektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi