Günlük Sakızı 100 gr.

1. Kalite Saf Orjinal Ürün...

· Ürün Dökme üründür.

· Herhangi bir katkı maddesi içermez.

· Serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.

Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan günlük sakızı, Günlük ağacının gövdesinden elde edilen bir akma türüdür. Günlük, akgünlük, sığla gibi isimlerle olarak adlandırılır.

Günlük ağacı bir çeşit çam ağacı türüdür. Bu ağaç çam sakızı ağacında olduğu gibi bir çeşit reçine salgılanmaktadır. Ağıza atılıp emildiğinde sakız kıvamına gelen bu reçineye günlük sakızı denir.

Gövdeye açılan yaralardan elde eilen yağa ise sığla yağı, günlük yağı isimleri verilir.

Sığla ağacı, Altingiaceae familyasından günümüzde sadece Anadolu, Amerika ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren Liquidambar cinsine ait türlerin ortak adı.


Türkiye'de Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde sınırlı alanlarda yetişir. Yerel dilde "Günlük ağacı" olarak bilinen sığla görünüş olarak çama değil de çınara benzer.


Sığla ağacı, endemik bir ağaç türü olup 300 yıla kadar yaşar.

Boyu ortalama 15-20 metredir, uygun koşullarda 35-40 metreye kadar ulaşır.

Kışın yapraklarını döker.


Günlük ağacı ya da amber ağacı olarak da bilinen sığla ağaçlarının orman oluşturabildiği tek yer Köyceğiz' dir. Kleopatra’nın güzellik iksiri diye bilinen Köyceğiz'e özgü sığla ağaçlarından elde edilen sığla yağı yüzyıllardır eczacılık ve parfümeride kullanılıyor. Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis), dünyada Rodos ve Kıbrıs adalarıyla birlikte yalnızca Güneybatı Anadolu’da yayılış gösteren endemik (bölgeye özgü) bir ağaç türüdür. Köyceğiz yüzlerce yıldır geleneksel olarak yapılan sığla yağı çıkarma işi, çağdaş teknikler gerçekleştirildiği önemli bir üretim yeridir.Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi