Besbase 

TÜRKÇE ADI :     Besbase

LATİNCE ADI :   Myristica fragrans

DROG ADI :         Macis

DİĞER ADLAR:    Macis, javitri, mace spice

AMBLAJ BOYUTU:     25 gr.

Besbase diğer bir adı ile macis; muskat cevizinin dış yüzeyini kaplayan kısımdır. Bu kısım cevizin iç kısmından ayrı olarak hasat edilir ve kurutularak aromatik bir baharat olarak kullanılır.
Besbase Hint mutfağında yaygındır. Ülkemizde ise bir muskata kıyasla baharat olarak çok bilinmez ve bu nedenle de mutfaklarda fazla kullanılmaz.

Muskat ve besbase tamamen aynı ağaçtan elde edilir. Muskat; ağacın tohum kısmı iken besbase bu tohumun koruyucu dış yüzeyidir.


Mace Baharatı Tadı Nasıl?

Tadını muskat yani tohum kısımları ile kıyaslamak gerekirse bu kısımlar muskata göre daha keskin ve net bir aromaya sahiptir. Muskattan daha az tatlı bir aromadadır.


Alt lezzet notalarında kişniş, karabiber, narenciye ve çam notalarına rastlamak olasıdır.

Odunsu, sıcak bir lezzeti vardır. Tek başına bu baharat; tarçın ve biberin bir araya geldiğinde yakalayacağınız yüksek bir tattadır.

besbase bitkisinin faydaları

Macis Nasıl Kullanılır?

Bu bitki kurutulduktan sonra bütün halde ya da öğütülerek kullanılabilir. Hangi biçimde tercih edileceği biraz da yer alacağı tarife bağlıdır.

Mace baharatı özellikle uzun ve ağır ağır pişen tarifler ile uyumludur. Fırın yemeklerinde yaygın kullanılır. Ve yavaş biçimde tadını tüm yemeğe bırakır. 

Hint mutfağında pilavda, tavuk suyuna çorbada ve turşularda yaygın kullanılır.

Bu özel baharatı tatlı tariflerinde ve hatta içeceklerde de kullanmak akıllıcadır. Kahvelerin üzerine toz haldeki kuru bitki serpilebilir ve ev yapımı dondurma hazırlarken gene öğütülmüş haldeki macis ile eşsiz ekstra bir aroma yakalanabilir.

Besbase Nasıl Saklanır?

Direkt güneş almayan serin bir yerde ağzı kapalı cam kavanozlarda olduğu sürece bu baharatın raf ömrü bir hayli uzun olacaktır. Özellikle öğütülmemiş haldeki besbase doğru koşullarda saklandığında tazeliğini çok uzun süre saklayacaktır.

Besbase Faydaları Neler?

Ağzı kokusundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Sindirimi desteklemeye yardımcı olabilir.

Kabızlık, şişkinlik gibi şikayetlerden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Kan dolaşımını olumlu etkileyebilir.


Besbase Günlük Karanfil Karışımı

Macis, günlük sakızı ve öğütülmüş karanfil ile bir arada kür gibi tüketilebilmektedir. Bu karışım genellikle kuvvet verici olarak tercih edilebilir. Erkeklerde erken boşalma sorunu ile mücadelede destek olabilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi